beżowa sukienka stylizacje
Styl

Vintage Fall: Sukienka vintage w jesiennym kolorze

Najistotniejszy element dzisiejszej stylizacji to sukienka vintage w jesiennym kolorze caffe latte, która doskonale odnajduje się we wrześniowym anturażu. Jej charakterystyczny dla lat 30. i 40. fason wyjątkowo mnie inspiruje ze względu na okoliczności, w których powstawał. Łączy on funkcjonalność i powściągliwość z kobiecością, która przeżywała wówczas renesans po dominującym w latach 20-tych tzw. flapper looku. Do najbardziej kobiecych zmian tego okresu zaliczane są paski, pięknie podkreślające talię i uwydatniające kształty. Poza skromnością ówczesnych stylizacji wspomniane dekady wyróżniał także brak rzucających się w oczy ozdób i dekoracji. Muszę przyznać, że tę cechę wyjątkowo sobie cenię: poza faworyzowanymi przeze mnie klipsami i zegarkami, praktycznie nie zakładam biżuterii. Próbuję się przełamać, ale zdecydowanie mocniej kocham się w ciekawych torebkach i butach.

Minimalistyczny krój tej sukienki vintage sprawia ponadto, że jest ponadczasowa. Osobiście najbardziej cenię takie ubrania vintage: to, jak plastyczne są i jak naturalnie i niewymuszenie, potrafią wtopić się w nowoczesność. Nie chodzi mi bowiem o to, aby na sztywno odwzorowywać modę dawnych lat, lecz obserwować jak ona „aklimatyzuje się” w teraźniejszości. Modzie lat 30. i 40. udaje się to doskonale. Może dlatego, że jest ona esencją nieśmiertelnej elegancji rozumianej jako prostota, umiar i doskonałe proporcje.

Na koniec, zachęcam zwrócić uwagę na detale: obciągnięte materiałem guziki, reglanowy rękaw i ołówkowy krój spódnicy właściwy dla lat 30. (w latach 40. z kolei na popularności zyskiwały spódnicy o kształcie litery A,  a i rękawy stawały się bardziej wyraziste. Podobno wiązało się to z rozwojem kawiarnianego stylu życia, zgodnie z którym góra ubrania – jako ta wystająca zza stolika – miała zwracać na siebie uwagę).

PS. Jeśli chcielibyście zobaczyć więcej podobnych stylizacji, zapraszam do tego wpisu.

beżowa klasyczna sukienka

sukienka retro lata 30

sukienka na jesień

sukienka cafe latte

vintage sukienka vintage stylizacja

sukienka lata 30

ubrania vintage na jesień

moda lat 30

Fot. Łukasz Łuciuk (klik do strony)

Featuring:

  • Vintage dress in caffe latte
  • Asos nude suedette sandals
  • Parfois vintage coffer bag in coffee
  • Parfois clip-on earrings

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *