Styl

The Dynasty: Elegancja w stylu lat 80-tych

Jeśli jakiś trend dynamicznie rozwija się na Pintereście, to wiedz, że coś się dzieje. Tak było ze stylem z lat 80-tych, gdy liczba postów związanych z tym niby-niszowym, kontrowersyjnym trendem gwałtownie wzrosła o całych 87% w 2016 r. Dziś moda lat 80-tych stanowi inspirację dla największych marek, a ja zapraszam do niewielkiego wpisu o jednej z jej odsłon. Tej eleganckiej.

Dekada „nad”

„Nadmiar” to chyba najlepsze słowo, charakteryzujące lata 80-te. Wszystko w tym czasie było po prostu „nad”: nad wyraz kolorowe, nadzwyczajnie duże, nadmiernie przerysowane. Niemniej jednak, swoista gigantomania właściwa tym latom, w jakiś dziwny sposób mnie fascynuje. Urzeka mnie zabawa rozmiarami i proporcjami, przemyślane podejście do krojów i połączeń. Zresztą, stali bywalcy VintStreet niejednokrotnie mogli się o tym przekonać: w ciągu zaledwie kilku miesięcy pojawiły się tu jedne z najbardziej znaczących trendów lat 80-tych, na przykład:

Czas więc na przerysowaną satynową bluzkę niczym ze zbiorów Nolana Millera.

D jak „Dynastia”

Tak. Właśnie z „Dynastią” – kojarzy mi się ten mój nabytek. I wcale nie jest to dla mnie pejoratywne określenie. Stworzony przez jednego z najsłynniejszych kostiumografów w historii telewizji, styl „Dynastii” stanowi niekwestionowany symbol lat 80.Wiem, że dla wielu „inspiracja z Dynastii” może brzmieć jak herezja. Sama pamiętam jak moda „Dynastii” była przedrzeźniana. Organizowano nawet kicz party wzorowane na tej operze mydlanej! Wierzę jednak, że w pewnych sytuacjach i odsłonach charakterystyczne dla „Dynastii” elementy ubioru mogą wnieść do stylizacji wiele ciekawych odcieni. Przypomnijcie sobie chociażby zjawiskowe kapelusze jednej z głównych bohaterek.

Poza tym, jeśli macie problem z tym stylem, pomyślcie o tym, że poza fascynacją ostentacyjnie luksusowym ubiorem, “Dynastię” niezmiennie wyróżnia power dressing – styl ubierania się pozwalający na zasygnalizowanie siły, pewności siebie i nastawienia na cel. Moim zdaniem, jest to bardziej wartościowe od np. trendu seksualizacji w modzie, którego celem jest pokazanie… no właśnie 😉

W kostiumografii „Dynastii” przesada i luksus łączyły się z władczością i niezależnością, które moda miała dodatkowo podkreślać. Wiele warte są powiększone ramiona żakietów oraz pokaźnych rozmiarów bluzki z baloniastymi rękawami. Takie jak ta.

Zbliżenie na detal

Ta ekstrawagancka bluzka ma cały szereg elementów właściwych dla najbardziej kontrowersyjnej dekady. Poza pokaźnym rozmiarem i charakterystycznym przerysowanym drapowaniem jest uszyta z błyszczącej satyny, z którą lata 80-te łączył odwzajemniony romans. Błyszczące materiały są wizytówką tej epoki – modne były m.in. lureks, aksamit, cekiny. Prawie jak dziś 🙂

Kolejna rzecz – rękawy. Jak zapewne pamiętacie, lata 80-te pokochały je w wyraziście zdobionej odsłonie, czego dowodem są np. watowane ramiona i bufki. Ta bluzka odziedziczyła całkiem nietypowy jak na nasze czasy rękaw typu bishop sleeve – jeszcze bardziej zwiewny od typowej bufki.

Spodnie nawiązują dodatkowo do nurtu power dressing, pomagając uzyskać typowy dla dekady kształt sylwetki “X” z wyraźnie zaznaczoną talią pomiędzy rozdmuchaną górą a szerokimi nogawkami. Cała stylizacja bazuje na 2 kolorach, co też jest charakterystycznym elementem stylu “Dynastii”.

Dla mnie to dowód, że styl lat 80-tych da się oswoić, a pewne elementy, nawiązujące do jego estetyki, zapożyczyć. Może nie na co dzień, ale w wyjątkowych sytuacjach na pewno 😉

Fot. Łukasz Łuciuk (klik do strony)

Featuring:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *