Podróże,  Styl

Święta w Bawarii: tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze

Norymberga to zachwycające miasto w Bawarii. A w zasadzie to Frankonii – jednej z bawarskich rejencji. Jest to drugie pod kątem wielkości bawarskie miasto – zaraz po Monachium. Średniowieczny klimat tego miejsca sprawia, że Norymberga jest dobrym pomysłem nie tylko w Święta. Ale akurat w Święta pokochałam ją najbardziej. Wszystko za sprawą jarmarku bożonarodzeniowego odbywającego się na zabytkowej starówce, który sprawił, że na chwilę powróciłam do dzieciństwa.

 

Raj dla dziecka wewnątrz mnie

Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze Christkindlesmarkt ma ponad 400 lat! Jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej klimatycznych kiermaszy w Niemczech, o czym co roku przybywa przekonać się ponad 2 mln turystów. I nie ma co ukrywać: tłumy są. Jednak mimo że z reguły wybieram mniej zatłoczone destynacje turystyczne, tym razem kompletnie nie zwróciłam na to uwagi. Atencję mojego wewnętrznego dziecka przyciągnęły stragany zdominowane przez liczne ozdoby i zabawki.

Ręcznie zdobione bombki choinkowe, wykonane z bakaliów (suszonych fig, śliwek, orzechów włoskich) kukiełki, ozdoby witrażowe, pluszowe misie i drewniane domki… nie wiadomo było, na czym mam zawiesić wzrok.

W tym miejscu warto wspomnieć, że właśnie w Bawarii, w obszarze metropolitalnym Norymbergi, znajduje się najwięcej firm zabawkarskich. Jeszcze od czasów średniowiecza Norymberga zasłynęła jako stolica zabawek. Około 6 stuleci temu stworzono tu pierwsze konie na biegunach i klocki. Swoją drogą, w Norymberdze funkcjonuje bajeczne Muzeum Zabawek – jedno z najsłynniejszych muzeów tego typu na świecie. Szczególnie dobrym pomysłem jest odwiedzenie tego miejsca przy Karlstrasse 13-15 w deszczowy lub mroźny zimowy dzień. Zapewniam: odwiedza je mnóstwo dorosłych zainteresowanych klimatycznymi eksponatami.

Ja zachwyciłam się przede wszystkim finezyjnymi miniaturowymi lalkowymi pokoikami z filigranowym wyposażeniem. Podobno te zabawki pomagały kiedyś młodym damom w zdobywaniu umiejętności prowadzenia domu. Całkiem sporo takich mikro-domków zobaczymy również w witrynach norymberskich sklepów z antykami, których mnóstwo jest w okolicy Domu Albrechta Dürera. Imponująca jest także kolekcja pluszowych misiów, których w Norymberdze napotykamy dosłownie na każdym kroku.

 

Najbardziej tradycyjny jarmark w Niemczech

Właśnie dlatego na jarmarku w Norymberdze próżno szukać kiczowatych plastikowych cacek. Większość sprzedawanych tutaj ozdób i zabawek to wyroby tradycyjne, pochodzące najczęściej z warsztatów rzemieślniczych. Wiele z nich przypomina te, które wyciągało się ze strychu babci – a przecież wiadomo, że takie kocham najbardziej! 😉 Za ich sprawą Christkindlesmarkt uważany jest za jeden z najbardziej tradycyjnych i ascetycznych niemieckich jarmarków.

 

Magia tuż obok

Kolorowe i iskrzące precjoza kuszą i przyciągają wzrok, zaś towarzystwo nastrojowych koncertów adwentowych sprawia, że odwiedzenie norymberskiego jarmarku staje magiczne i niezwykłe. Warto dokupić sobie tradycyjny smażony bratwurst – niemiecką specjalność wywodzącą się, najprawdopodobniej, właśnie z Frankonii – i, przegryzając piernikiem lub preclem (wedle uznania), udać się na specjalny jarmark dla dzieci. Kinderweihnacht znajduje się całkiem niedaleko.

Poruszające się lalki, warsztaty zdobienia kartek świątecznych i lukrowania ciastek oraz – punkt kulminacyjny – piękna nostalgiczna dwupiętrowa karuzela. Niezwykła, zdobiona – zachwyca wyglądem i cieszy się ogromnym zainteresowaniem (przez co robienie zdjęć było nader utrudnione!). W tym miejscu czuć, że Święta tuż tuż. Jeśli więc szukacie pomysłu na świąteczny wyjazd z klimatem, to Bawaria i, w szczególności, Norymberga, polecają się do odwiedzenia! Bożonarodzeniowy jarmark w Norymberdze to wydarzenie, które warto odwiedzić choćby jeden raz.

Featuring:

  • H&M sweater
  • ASOS flared trousers in check
  • Parfois bag

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *